Loading...

تغذیه تکمیلی در کودکان (اولین ماه شروع غذای کمکی ماه هفتم)

تغذیه تکمیلی در کودکان (اولین ماه شروع غذای کمکی ماه هفتم)
در این مطلب به اصول تغذیه و شروع غذای کمکی شیر خوار میپردازیم در ادامه با ما باشید

اصول تغذیه تکمیلی ( شروع و ادامه غذای کمکی در ماه هفتم)

اصول کلی

1.بعد از تغذیه شیر خوار با شیر مادر ، غذای کمکی به او داده شود

2.مواد غذائی چه از نظر نوع و چه از نظر مقدار به تدریج به برنامه غذائی شیر خوار اضافه شود

3.از یک نوع ماده غذائی ساده شروع کرده و کم کم به مخلوطی از چند نوع برسانید

4.از یک قاشق مربا خوری شروع کرده و به تدریج بر مقدار آن بیفزائید ( به استثناء زرده تخم مرغ)

5.در شروع غذاها نسبتا رقیق (البته کمی غلیظ تر از شیر مادر) و سپس بر غلظت آن بیفزائید

6.بین اضافه کردن مواد غذائی مختلف 7-5 روز فاصله بگذارید تا شیر خوار اول به یک غذا عادت کند بع غذای دیگری به او بدهید.اینکار سبب میشود اگر ناسازگاری با یک ماده غذایی وجود شروع غذای کمکی با فرنی آرد باشد شناسائی شود و از طرف دیگر دستگاه گوارش شیرخوار فرصت عادت به مواد غذائی را پیدا کند.

7.تنوع غذائی را در برنامه شیر خوار مد نظر داشت باشید

چگونه باید غذای کمکی را شروع کرد و ادامه داد؟

غذای کمکی در پایان شش ماهگی (180 روزگی ) شروع میشود و همزمان با شروع غذای کمکی تغذیه با شیر مادر به صورت مکرر بر حسب میل وتقاضای شیرخوار،ادامه داشته حتی دفعات تغذیه با شیر مادر افزایش می یابد.

هفته اول ماه هفتم

شروع غذای کمکی با فرنی آرد برنج است که روز اول از یک قاشق مربا خوری یک بار در روز (ظهر ) شروع شده و کم کم به مقدار و دفعات آن اضافه میشود.به طوری که روز دوم به دو قاشق مربا خوری(یک قاشق ظهر و یک قاشق عصر)  روز سوم به سه قاشق (ظهر و عصر و شب هر کدام یک قاشق) روز چهارم چهار قاشق مربا خوری ( صبح و ظهر و عصر و شب هر کدام یک قاشق) روز پنجم به هشت قاشق مربا خوری ( صبح و ظهر و عصر وشب هر کدام دو قاشق مربا خوری ) و روز ششم و هفتم به  دوازده قاشق ( صبح و ظهر و عصر وشب هر کدام سه قاشق مربا خوری) میرسد.

هفته دوم ماه هفتم

در این هفته میتوان علاوه بر فرنی، شیر برنج و حریره بادام نیز به کودک داد.این غذاها نیز باید از مقدار کم ( یک قاشق در روز ) شروع شوند و به تدریج طبق فرمول هفته اول افزایش یابند.

شروع حریره بادام: روز اول یک قاشق حریره بادام علاوه بر فرنی میتوان به شیر خوار داد.روز دوم سه قاشق مربا خوری حریره بادام به جای یک نوبت فرنی داده و سپس روزی دو نوبت حریره بادام و دو نوبت فرنی میتوان به شیر خوار داد

هفته سوم و چهارم ماه هفتم

تغذیه با فرنی ، شیر برنج و حریره بادام را بسته به میل کودک میتوان حتی تا یکسالگی به عنوان یک وعده غذای کمکی ادامه داد.در هفته سوم شروع تغذیه کمکی، مصرف انواع سبزیجات مانند سیب زمینی،هویج،جعفری،گشنیز،کدو سبز،لوبیا سبز و غیره برای تغذیه کودک شروع میشود.در این هفته علاوه بر فرنی، میتوان با مخلوط سبزیجات و برنج سوپ تهیه کردو آن را به خوبی پخت و نرم کرد.بهتر است سبزیجات نام برده شده را تک تک و به مرور به سوپ اضافه کرد.مثلا هر سه روز یکبار یک نوع سبزی را به سوپ اضافه کنید.علاوه بر این به سوپ کودک ، نباید نمک،شکر یا چاشنی اضافه کرد. کدو و  کرفس و لوبیا سبز بهتر است اول پخته شده و سپس به سوپ کودک اضافه شود.سبزی ها باید در اخرین لحظه های پخت سوپ اضافه شوند و در ظرف بسته شود تا ویتامین های آنها از بین نرود.بین تمام سبزیجات فقط اسفناج است که مصرف آن تا یکسالگی مجاز نمیباشد و نباید به سوپ شیر خوار اضافه شود.از هفته چهارم میتوان مقدار کمی گوشت قرمز یا گوشت مرغ به سوپ کودک اضافه کرد.گوشت را باید به قطعات بسیار کوچک تقسیم کرد یا از چرخ کرده آن استفاده نمود.که کاملا پخته شود. غذاها در ابتدا بایدنسبتا رقیق باشند و غلظت آن ها کمی از شیر بیشتر باشد و بعد به تدریج به غلظت آن ها افزوده شود .سفت کردن تدریجی غذاها به یاد گرفتن عمل جویدن کودک کمک میکند.اگر در شروع تغذیه تکمیلی کودک نسبت به یک غذا بی میلی از خود نشان داد نباید پافشاری کرد بلکه باید آن غذا را به مدت یک تا دو هفته حذف کرد.و سپس دوباره آن را به کودک داد.توجه داشته باشید وقتی یک غذای جدید شروع میشود غذاهای قبلی هم بایستی ادامه پیدا کند مگر آنکه کودک آن را نخورد یا به آن عدم تحمل از خود نشان دهد.

تو جه

1. با شروع غذا کمکی دادن آب جوشیده خنک شده به دفعات مورد علاقه شیر خوار لازم است.

2. علاوه بر قطره مولتی ویتامین ( 25 قطره در روز ) استفاده از قطره اهن (15 قطره در روز) یا شربت آهن به مقدار 1.5 سی سی ضروری است.

3.توصیه میشود دادن قطره آهن و مولتی ویتامین تا دو سالگی ادامه داشته باشد.

بیشتر بخوانیم

پرورش اخلاق در کودکان                           

برای نزدیک شدن به فرزندتان چقدر تلاش کرده اید؟

 

 

نظرات
    آیا این مطلب برای شما مفید بوده است؟ با ارسال آدرس ایمیل خود از طریق فرم زیر مقالات سایت را در ایمیل خود دریافت نمائید