18 دلیل که نشان میدهد پایان زندگی مشترک تان فرا رسیده است

18 نشانه برای پایان دادن به یک زندگی مشترک.jpg

پایان دادن زندگی مشترک بعد از شناسایی 18 نشانه

طبیعی است که برای داشتن یک رابطه زناشویی و زندگی مشترک بلند مدت پس از ازدواج،باید از مسیرهای سختی عبور کرد.با این حال مسائل و اختلاف نظرهای یک زوج متاهل بیش از یک سکسکه،بلکه درگیری های بزرگی است که کل رابطه را به خطر می اندازد.
و این زمانی است که هر یک از طرفین باید در جستجوی نشانه هایی برای پایان دادن زندگی مشترک یا به دنبال فهمیدن اینکه آیا زندگی شان به آخر خط رسیده است یا نه باشند.

 

بنابراین با مشاهده اولین نشانه ها،عجولانه نتیجه گیری نکنید.به عقیده روان شناسان و متخصصین روابط زناشویی بسیاری از مشکلات زناشویی تا زمانیکه زن و شوهر مایل به حل آنها باشند دلیلی برای طلاق نیستند.
پس اگر تمایل به تغییر و تلاش وجود داشته باشد ازدواج شما محکوم به شکست نیست.بنابراین اگر کشتی شما روی صخره است مستقیم به سراغ طلاق نروید.

 

در نهایت قبل از اینکه به سمت طلاق بروید،باید استحکام رابطه تان را امتحان کنید.درمان و مشاوره می تواند برای زوج هایی که سختی ها را تجربه میکنند فوق العاده مفید باشد،بهتر است قبل از اتمام همه چیز به کمک یک متخصص فشار تصمیم گیری های بزرگ را بر روی خود کاهش دهید.

 

اگر زندگی مشترکتان در حال حاضر حال خوبی ندارد،میتوانید قبل از تصمیم گیری در مورد طلاق،یک دوره استراحت و جدایی موقت ( مثل مسافرت چند روزه) را نیز امتحان کنید.
این به شما کمک میکند نگاهی اجمالی به زندگی بدون شریک تان داشته باشید،بدون اینکه هنوز اقدام قانونی پیچیده ای در رابطه با پایان دادن به ازدواجتان انجام دهید.
به گفته کارشناسان روابط زناشوئی،اگر رابطه شما در حال حاضر از مسیر سخت و پر چالشی عبور میکند،در صورت یافتن این 18 نشانه میتوانید به این نتیجه برسید که ممکن است زندگی مشترک شما به خط پایان رسیده و زمان آن فرا رسیده است که بفکر یک استراتژی خروج باشید.

1.مقداری خیانت وجود دارد

اگر شما یا شریک زندگیتان مرتکب خیانت شده اید،این ممکن است پیشبرد و ادامه زندگی را برایتان دشوار کند.و البته این به شدت خیانت و تقلب شریک شما بستگی دارد.به عنوان مثال اگر این خیانت یکبار در حد یک بوسه در حالت مستی در یک بار، یا بیرون رفتن با شخص دیگری و به عبارتی خفیف اتفاق افتاده است ممکن است برای شما هضم آن راحت تر باشد.
همه اینها بستگی به این دارد که شما به طور کلی خیانت را تا چه حد محکوم میکنید و قطعا همه نگاه یکسانی به این مسئله ندارند.

 

2.از نظر عاطفی از هم دور شده اید

طبیعی است که ارتباطات عاطفی در رابطه ای رو به افول بگذارد.ممکن است شما و شریک زندگی تان در طول زندگی بتدریج از هم فاصله گرفته باشید.و به این احساس رسیده باشید که شریک زندگی تان ارزش های مشترکی با شما ندارد آن وقت است که حرکت رو به جلو دشوار است.
فقط این نیست که شما علایق متفاوتی دارید.اگر شما و همسرتان از سرگرمی ها و فعالیت های بدون هم و غیر مشارکتی لذت میبرید،این طبیعی است و گاهی اوقات حتی مفید است که  مثلا شما به تنهایی با دوستانتان به مسافرت بروید.اما اگر متوجه شوید دنیای تان با یکدیگر تفاوت های زیادی دارد و هیچ حد وسطی وجود ندارد که هر دوی شما بتوانید در آن بهینه عمل کنید غلبه بر آن دشوار است.

 

3.متوجه می شوید که به طور مزمن ناراضی و نا خوش احوال هستید.

اگر هر روز صبح در کنار شریک زندگی تان از خواب بیدار می شوید و آگاه هستید یا احساس میکنید که خوشبخت و خوشحال نیستید،این پرچم و چراغ قرمزی برای سلامت رابطه شماست.
این به این معنی نیست که شما باید همیشه در زندگی مشترک احساس شادی داشته باشید، اما اگر زمانی که با هم هستید خبر واضح و مشخصی از شادی نیست و از طرفی احساس غم و اندوه و نا امیدی واضحی دارید یعنی یک جای کار میلنگد.

 

4.یکی یا هر دوی شما با مشکلات و بیماری های روحی روانی دست و پنجه نرم میکنید.

 

این کاملا طبیعی است که شما یا شریکتان دوره ای را پشت سر بگذارید که سلامت روان شما در بهترین حالت قرار ندارد.اما مشکل زمانی شروع می شود که یکی یا هر دوی شما گام های بعدی را برای بهبود سلامت روانی بر ندارید.
به عنوان مثال ، ممکن است شریک زندگی شما از جستجوی درمان حرفه ای مانند پزشک برای بیماری روانی خود نظیر افسردگی امتناع کند و هیچ گونه تغییر مفیدی در سبک زندگی برای بهبود خلق و خوی خود ایجاد نکند و به شما هم اجازه ندهد تا برایش گامی بردارید.

 

به عقیده متخصصین و روانشناسان روابط زناشویی مسائل مربوط به سلامت روان زمانی میتواند به ویژه چالش برانگیز شوند که نه تنها بر فردی که از بیماری رنج میبرد،بلکه بر شخص دیگری که در رابطه است نیز تاثیر بگذارد.به طور خلاصه ،این می تواند دلیل بسیاری از کشمکش های روابط باشد،اما شما مجبور نیستید رابطه خود را پایان دهید زیرا سلامت روانی شریک زندگیتان در بهترین حالت نیست.
به عبارتی تا زمانی که شما و شریک زندگیتان در جهت بهبودی تلاش کنید و تاثیر آن بهبود را در زندگیتان تشخیص دهید رابطه شما میتواند بهبود یابد.

 

5.شریک زندگی شما خود شیفته است

در طلاق های زیادی دیده میشود که در آن یکی از شرکای زندگی کاریزماتیک به نظر می رسد،اما در واقع نمایانگر خودشیفتگی بسیار شدید است.نمی دانید دقیقا چگونه می توانید تشخیص دهید که همسرتان خود شیفته است؟
از نشانه های خود شیفتگی میتوان به این نکات اشاره کرد که آنها فاقد همدلی هستند و معمولا غرور،تکبر،و رفتار کنترلی یا هر رفتاری که باعث شود شما احساس بی کفایتی و پوچی داشته باشید از خود نشان می دهند.اگر با یک فرد خودشیفته ازدواج کرده اید، ممکن است بدون توجه به رفتارهای منفی که رایج است قربانی رفتارهای جذاب او شده باشید.

 

6.بارها و بارها دعواهای قدیمی و تکراری دارید

 

اگر دائم بحث های قدیمی را تکرار می کنید،ممکن است نشانه آن باشد که دارید خود را به پایان دادن زندگی مشترک سوق می دهید.یا بهتر است بگوئیم، حداقل شایسته یک مداخله مشاوره ای هستید.اگر شما نتوانید راهی برای غلبه بر دعواهای تکراری پیدا کنید،یا راهی برای برقراری ارتباط و ترمیم محترمانه بیابید رابطه تان روز به روز تنزل می کند.
شاید در حال بحث و جدل در مورد چیزهای بزرگی هستید،مثلا اینکه چگونه می خواهید بچه هایتان را بزرگ کنید یا مسائل سیاسی،یا شاید این دعواهای کوچک است که هر دوی شما را دچار مشکل می کند،مثل اینکه ((کجا شام بخوریم))
صرف نظر از این،اگر احساس می کنید در یک حلقه اختلاف تکراری بدون راه حل گیر کرده اید،احتمالا به این معنی است که ارتباط موثری بر قرار نمی کنید و ممکن است این نشانه ای باشد بر این حقیقت که چیزی در رابطه تان در حال خاموشی است.

 

7.عدم تطابق سبک جنسی دارید

 

این که آیا شریک زندگی شما می خواهد رابطه ای باز داشته باشد و شما تمایلی به آن ندارید،یا می خواهید چیزی را در اتاق خوابتان امتحان کنید که با آن راحت نیست،همسو نبودن در مورد رابطه جنسی می تواند یک نشانه باشد.متخصصین روابط جنسی معتقدند اگر عدم تطابق جنسی عمیقی وجود داشته باشد، این می تواند مشکل ساز شود.
عدم تعادل در اتاق خواب و هم خوابی می تواند خود را به عنوان نقض مرزها نشان دهد.اگر شریک زندگیتان شما را مجبور به انجام یک عمل جنسی می کند که با ان راحت نیستید،و یا در صورتی که نه بگوئید ممکن است رفتار ناشایستی از او بروز کند مرزها جا به جا می شود.
«اگر یک نفر در اتاق خواب به مرزهای کسی احترام نمی‌گذارد، این می‌تواند باعث شود که در یک رابطه احساس بی‌احترامی یا اجبار پدیدار شود».این الگوها می تواند منجر به خشم و عصبانیت شود.

8.شما اصلا نمی خواهید رابطه جنسی داشته باشید

 

کاملا طبیعی است که در گذر زمان جاذبه و انرژی جنسی در طول یک رابطه طولانی مدت کاهش یابد.در رابطه ای که به سمت طلاق پیش می رود، ممکن است فقدان کامل میل جنسی وجود داشته باشد.
به عنوان مثال، شاید شما به اندازه کافی با شریک زندگی خود ارتباط برقرار نمی کنید تا رابطه جنسی داشته باشید، یا زندگی شما دیگر فرصتی برای تقویت صمیمیت ایجاد نمی کند.
از آنجایی که از دست دادن میل جنسی رایج است،در واقع ابزارهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند تا هرگونه عدم علاقه جنسی را برطرف کنید، مانند درمان جنسی یا مشاوره زوجین.تا زمانی که شما و شریک زندگیتان در مورد رابطه جنسی خود در یک تیم باشید، فضایی برای رشد وجود دارد – این به معنای طلاق نیست.

 

9.شریک زندگی شما باعث می شود احساس تنهایی کنید.

 

حتی اگر در یک رابطه هستید، ممکن است احساس تنهایی کنید.اگر شریک زندگی شما هرگز از شما سوال نمی پرسد، هرگز در مورد زندگی شما کنجکاو نیست، یا احساسات شما را تایید نمی کند، این می تواند باعث شود که شخص به شدت احساس تنهایی کند، و به پایان دادن زندگی مشترک بیاندیشد.حتی اگر از نظر ظاهری تنها نباشد.
در حالت ایده‌آل، شما و شریک زندگی‌تان باید در طول سال‌ها به هم نزدیک‌تر شوید، نه بیشتر از هم دور شوید.این را از خود بپرسید: آیا ما با هم رشد می کنیم یا فقط زندگی جداگانه ای داریم و می گوییم ازدواج کرده ایم؟ اگر پاسخ شما دومی است، خوب، احتمالاً می توانید حدس بزنید که آن زندگی های جداگانه به کجا می روند.

10.یکی از شما دوست ندارد پدر یا مادر باشد.

 

در حالی که بسیاری کودکان را هدیه‌ای می‌دانند که آن‌ها را به هم نزدیک‌تر می‌کنند، گاهی اوقات بچه‌دار شدن می‌تواند باعث شود برخی افراد متوجه شوند که واقعاً از والدین بودن لذت نمی‌برند.
«برخی احساس می‌کنند که از سال‌های آزادی و خودمختاری خود عبور کرده‌اند، و بعد احساس می‌کنند تحت این مسئولیت زندانی شده‌اند. آنها ممکن است فرار کنند و یا از وظایف والدین بودن خود غافل شوند. نتیجه این می شود که ممکن است یکی از  والدینی که سرمایه‌گذاری و وقت و انرژی بیشتری برای فرزندان میگذارد از همسر غیر مسئول عصبانی شود و ممکن است بخواهد او را به خاطر بچه‌ها پشت سر بگذارد.
این در مورد والدینی صدق میکند که بعد از بچه دار شدن به این نتیجه رسیده اند.اما گاهی هم پیش می آید که پس از ازدواج یکی از طرفین هرگز حاضر به بچه دار شدن نیست.

 

11. یکی از شما به اعتیاد دچار است.

 

افراد می توانند اعتیاد به چیزهای زیادی را تجربه کنند و این محدود به مواد مخدر نیست،می تواند اعتیاد به امور مالی، قمار و مواردی از این قبیل باشد.اگرچه ممکن است این موضوع به خودی خود تقصیر فرد نباشد، وقتی اعتیاد آنها شروع به تأثیرگذاری بر زندگی همسر می کند، متاهل ماندن می تواند به طور فزاینده ای دشوار شود.
بنابریان اگر آنها نتوانند به هم در جهت رفع آن کمک کنند، یا کمک کار ساز نیست،این می تواند یک علامت هشدار باشد.به طور کلی، اگر شریک زندگی شما اعتیادی داشته باشد که نمی تواند آن را کنترل کند و این اعتیاد در تمام روابط او وجود دارد،اگر وضعیت بهتر نشود، ممکن است نشانه پایان دادن زندگی مشترک و طلاق قریب الوقوع باشد.

 

12.شما اصلا دعوا نمی کنید.

 

شاید از این عنوان تعجب کنید در حالی که دعوا معمولاً لذت‌بخش یا ایده‌آل نیست،گاهی اوقات برای حل مسائل مهم در یک رابطه مشاجره لازم است. اساسا، این یک شکل مورد نیاز ارتباط است.بنابراین،اگر اصلاً دعوا نمی کنید،این می تواند نشانه حل نشدن بعضی مسائل باشد.
زمانیکه احساس تنهایی فوق العاده میکنید یا زمانیکه احساس می کنید شریک زندگی شما گوشی برای شنیدن نظرات و پیشنهادات یا هر خواسته شما ندارد و نمی توانید به طریق مسالمت آمیز حرفتان را به او بزنید پس اینجا نباید کوتاه بیائید و از زدن حرفتان منصرف شوید.
شاید راه انداختن یک دعوای مصلحتی که به شما اجازه دهد حرف دلتان را بیان کنید گزینه بدی نباشد.اما این به این معنی نیست که دعوا در حدی باشد که حد و مرزها و حریم ها شکسته شود.

 

13. یکی از شما (یا هر دو) با تمایلات جنسی جدید کنار می آیید.

 

کاوش جنسی جزئی از یک رابطه سالم است، و حتی می‌تواند برای شریک‌ها سرگرم کننده باشد که فانتزی‌ها و دوجنسیتی‌های خود را با هم یا جداگانه کشف کنند.با این حال،اگر یکی از شما (یا هر دو) احساس می‌کند که در حال کشف یک گرایش جنسی است که دیگر با وضعیت زناشویی فعلی‌شان سازگار نیست،ممکن است نشانه پایان زندگی مشترک شما باشد.
به عنوان مثال ممکن است شریک زندگی شما در مقطعی از زندگی به سمت همجنس گرایی یا روابط ضربدری گرایش پیدا کند.که اصلا قابل پذیرش نیست.

 

14.شما فقط بخاطر بچه ها مانده اید.

 

همانطور که گفته شد، بچه دار شدن می تواند طلاق و ازدواج را دشوار کند.«اگر فقط به خاطر فرزندانتان می‌مانید،این نشانه کمک گرفتن است. در حالی که ممکن است فکر کنید که متاهل ماندن بهترین چیز برای خانواده شما است، باید به خاطر داشته باشید که کودکان بسیار بیشتر از آنچه بزرگسالان تصور می کنند از محیط خود استفاده می کنند.
«مسایلی که در زندگی فردی شما تأثیر منفی می‌گذارد،بر فرزندانتان نیز تأثیر می‌گذارد». “در برخی موارد، طلاق ممکن است برای سلامت روان کودک در دراز مدت بهتر باشد، به جای اینکه ببینند والدین آنها دائماً با یکدیگر دعوا می کنند، به یکدیگر ناسزا می گویند یا سنگ اندازی می کنند.”

 

15. آزار جسمی، ذهنی، جنسی یا عاطفی در رابطه وجود دارد.

 

زمانی که آزار جسمی،ذهنی و عاطفی در روابط وجود دارد احتمالاً شما در معرض خشونت خانگی هستید.در بیشتر موارد،پیشبرد و ادامه زندگی با سوء استفاده از هم دشوار است، و این نشانه مطمئنی است که زندگی مشترک شما به پایان رسیده است و زمان طلاق فرا رسیده است.
«این معمولاً یک موقعیت غیرقابل تحمل و غیرانسانی برای زندگی است.تحمل کردن آزارهای جسمی،کتک کاری،فحش و ناسزا شنیدن و ضربات روحی روان مانند تحقیر کردن و برچسب زدن و مهم تر از همه آزارهای جنسی اصلا جایز نیست.پس خودتان را خلاص کنید.

 

16. شما همدیگر را برای همه چیز سرزنش می کنید.

 

دعوا می‌تواند دردناک باشد، و وقتی متوجه می‌شوید که یکدیگر را برای مشکلات مختلف زندگی، مانند استرس مالی، تردیدهای شغلی، مراقبت از کودکان سرزنش می‌کنید، بدتر می‌شود.
«وقتی زوج‌ها روی سرزنش کردن یکدیگر برای مسائل و تحقیر یکدیگر تمرکز می‌کنند، این می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که اوضاع خوب پیش نمی‌رود». “این یک چرخه منفی است و اگر به آن توجه نشود، می تواند تشدید شود.”
اساساً، اگر شما و شریک زندگیتان به جای اینکه چگونه آنها را با هم حل کنید، روی راه هایی تمرکز می کنید که یکدیگر را بیشتر تخریب کنید این می تواند نشانه ای باشد که زمان آن رسیده است که به دنبال کمک زناشویی یا پایان دادن زندگی مشترک و طلاق باشید.

 

17. شما در مورد پایان زندگی مشترک خود خیال پردازی می کنید.

 

اگر شب‌ها با ناراحتی در رختخواب دراز می‌کشید و به همه راه‌هایی فکر می‌کنید که اگر شما و همسرتان دیگر با هم نباشید، ممکن است زندگی‌تان بهتر شود، این ممکن است نشانه‌ای باشد که رابطه تان در خطر است.
با این اوصاف،داشتن جذابیت ها و فانتزی هایی که خارج از رابطه شما وجود دارد، طبیعی است.«مشکل زمانی است که برنامه‌ریزی می‌کنید تا بر اساس آن خیال‌ پردازی‌ها یا جاذبه‌ها عمل کنید،یا اگر برای جدایی برنامه‌ریزی می‌کنید» در حال طراحی استراتژی خروج خود هستید، ممکن است طلاق اجتناب ناپذیر باشد.

 

18. بچه های شما از خانه نقل مکان کرده اند، و شما دیگر نمی خواهید در کنار یکدیگر باشید.

 

تصور کنید: پس از بزرگ کردن چندین فرزند در طول سال ها، همه آنها از خانه نقل مکان کرده اند. بالاخره شما و همسرتان خانه را به دست خودتان می گیرید.
در برخی موارد، افراد سال‌ها در ازدواج باقی می‌مانند تا زمانی که فرزندانشان به دانشگاه بروند یا از خانه خارج شوند – و سپس طلاق می‌گیرند.گاهی اوقات، مسائل زناشویی تا زمانی که بچه ها از خانه نرفته اند به وجود نمی آیند و بچه ها تنها علتی هستند که می توانند توجه شما را به سمت یکدیگر معطوف کنند.
اگر احساس می کنید که شما و شریک زندگی تان اکنون در حال مبارزه هستید که فقط شما دو نفر هستید،این می تواند نشانه ای باشد برای مشاوره گرفتن یا در نظر گرفتن اینکه پایان دادن زندگی مشترک تان پس از بچه ها فرا رسیده است.

 

با تشکر از همه شما عزیزانی که تا پایان این مطلب از مجله خانومانه با ما همراه بودید.ضمن آرزوی گرم بودن همیشگی کانون خانواده تان در صورتی که مایلید از آخرین مطالب ما با خبر شوید از پائین همین صفحه در خبر نامه سایت عضو شوید .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.